Ako si overiť serióznosť detektívnej kancelárie?

Máte záujem využiť služby súkromného detektíva a neviete si vybrať z množstva detektívnych kancelárií? V tomto článku nájdete základné kroky, ktorými si môžete preveriť, či sú služby ponúkané serióznou firmou alebo subjektom, ktorému by ste sa mali radšej vyhnúť. 

Kontaktné a fakturačné údaje

Medzi základné informácie, ktoré by mala každý firma o sebe uvádzať, patrí názov firmy, sídlo, IČO, DIČ a kontaktné údaje. Pokiaľ narazíte na internetovú stránku detektívnej kancelárie a k týmto informáciám sa nedopátrate, okamžite zvýšte ostražitosť - zaručene existuje dôvod, prečo takéto údaje o sebe neuvádzajú. 

Prvým krokom, ktorý musíte spraviť, ak chcete vedieť, či je to firma oprávnená poskytovať detektívne služby, je skopírovať IČO a vyhľadať firmu v databáze úradu SBS.

Odkaz na databázu nájdete tu.

Okamžite vám vyskočí informácia o tom, aké licencie má firma vydané. 

Pokiaľ firma ponúka detektívne služby a nemá licenciu, porušuje zákon. 

 

Pozor! Ak má firma v Obchodnom registri v predmete podnikania uvedené poskytovanie detektívnych služieb, neznamená to, že je držiteľom licencie aj v súčasnosti. KRPZ väčšinou licenciu odoberie aj bez podania podnetu na ORSR. 

Existuje veľa firiem, ktoré v minulosti vykonávali detektívne služby a o licenciu prišli. Napriek tomu fungujú ďalej.

 

Finstat

Pokiaľ ste si vybrali firmu, ktorá má v evidencii úradu SBS licenciu, môžete sa pozrieť na to, ako sa tejto firme darí po finančnej stránke. 

Stránka finstat.sk je verejná databáza firiem, kde nájdete informácie o obrate, dlhoch, nedoplatkoch, pohľadávkach voči štátu alebo o dĺžke pôsobenia danej firmy. 

Pokiaľ sa detektívna kancelária prezentuje ako nadnárodná firma a ponúka detektívne služby na profesionálnej úrovni, pravdepodobne by mala mať aj odpovedajúci obrat.

Priemerné ceny za 1 deň detektívnych služieb sa pohybujú od 150€ - 250€. Ak má firma ročný obrat nižší ako 10000€, je to buď začínajúca firma alebo detektívne služby poskytuje jediná osoba, napr. bývalý policajt popri výsluhovom dôchodku.

Problémom sú však firmy, ktoré obrat nemajú zverejnený alebo majú dokonca nedoplatky na daniach alebo iných pohľadávkach voči štátu. Dopytovaním služieb u takýchto subjektov vyslovenie riskujete, že prídete o svoje peniaze.

 

Majiteľ domény internetovej stránky

Pokiaľ ste narazili na web detektívnej kancelárie, ktorá sa vám síce páči, ale k údajom o firme ste sa nedopracovali, môžete si ešte preveriť majiteľa stránky. 

Majiteľa domény si môžete preveriť na nasledovných stránkach:

Stránky s príponou sk:

https://whois.sk-nic.sk/

Stránky s príponou eu:

www.eurid.eu

Stránky s príponou com:

www.whois.com

 

Hneď ako sa vám podarí zistiť meno majiteľa stránky, preverte si túto osobu aj cez google. Väčšinou sa potom ukáže, prečo neuvádza údaje o svojej firme.